Sóweczka zwyczajna (Glaucidium passerinum), najmniejsza sowa występująca w Europie. W Polsce bardzo nieliczny ptak lęgowy. Niezbyt płochliwa, ale trudna do zauważenia. Uwielbia drzewostany z domieszką świerka. Aktywna w ciągu dnia.
Dowodem na niepłochliwość sóweczki niech będzie film nakręcony telefonem komórkowym w 2020 roku w pobliżu Gajówki na Dziewczej Górze.
Na poniższym filmie reakcja na w tle odzywającą się Włochatkę, którą po raz pierwszy słyszałem w ciągu dnia. Daje się wyczuć nerwowość Sóweczki w obecności innego drapieżnika w pobliżu.
W lasach lublinieckich Sóweczka jest obserwowana od kilku lat. Jednym ze śladów obecności sów są wypluwki. Poniżej wypluwki zarówno pod dziuplą jak i wysuszone ze zbiorów własnych.
Charakterystyczny głos Sóweczki możemy usłyszeć w ciągu dnia, zwłaszcza o świcie lub zmierzchu.
Po stwierdzeniu gniazdowania w 2020 i 2023 roku na terenie Nadleśnictwa Lubliniec zostały stworzone przez RDOŚ strefy ochronne.
Inne miejsca stanowiące środowisko lęgowe tego gatunku, dzięki mojej współpracy z Nadleśnictwem Lubliniec, zostały objęte innymi formami ochrony.
OCHRONA STREFOWA
metoda ochrony miejsc rozrodu zagrożonych ptaków realizowana przez wytyczanie obszarów zwanych strefami, które trwale lub okresowo zabezpieczają otoczenie gniazd przed wszelkimi formami działalności ludzkiej. (źródło: encyklopedia leśna)
Więcej informacji o Sóweczce i innych sowach znajdziecie na stronie: